מס השבחה על מכירת דירה

כללי
היטל השבחה מוטל על ידי הרשות המקומית, לאחר שנעשו שינויים בתוכנית בניין עיר (תב"ע) היכן שנמצאים נכסי המקרקעין, דירות מגורים ובתים, אשר הובילו לעלייה בערכם. כעקרון, שיעור היטל ההשבחה הוא 50% מהעלייה של ערך הנכס שנגרם כתוצאה מהשינוי בתב"ע. היטל השבחה משולם במועד בו בעל הדירה מעוניין לממש את התב"ע או למכור את הדירה.

לכן, בעת ביצוע כל עסקת מקרקעין, אם כאדם פרטי או כחברה מסחרית, ולפני שחותמים על הסכם מכר, חשוב ביותר לפנות אל עורך דין הסכמי מכר במרכז או עו"ד חברות בתל אביב דוגמת עו"ד יריב גוטמן. זאת, על מנת לברר האם חל מס השבחה על מכירת הנכס, לקבוע את מועד מימוש הזכויות (יום המכירה) ולהסדיר בהסכם המכר איזה צד יישא בתשלום.

חשוב להדגיש, כי חייבים לשלם מס השבחה על מכירת דירה, בכדי לקבל אישור להעברת הזכויות בדירה, גם במידה שהמוכר לא ניצל את זכותו לפי התב"ע שאושרה או בכלל ידע עליה. לפיכך, אל תעשו שום צעד לפני שאתם מתייעצים עם עו"ד יריב גוטמן, עו"ד מיסוי מקרקעין מקצועי ומנוסה וכן עורך דין חברות בתל אביב.

באילו מקרים חל היטל השבחה?
ניתן למנות כמה מצבים בהם יחול היטל השבחה, לדוגמה שינוי תב"ע המתיר לבעלי דירות ישנות באזור כלשהו להרחיב את הדירה על ידי הוספת חדר. כל פעולה אשר משביחה את הדירה ותעלה את שוויה בעת המכירה, תחויב במס השבחה על מכירת דירה. במידה שהרשות המקומית מאשרת תב"ע המתירה לדיירים לבנות חדר נוסף על גג הבניין המשותף, יחול היטל השבחה בשל עליית ערך הבניין.

מועד התשלום
במועד מימוש הזכויות בדירה, שהוא יום המכירה, חלה החובה לשלם מס השבחה על מכירת דירה. שיעור ההיטל נקבע בהתאם למועד אישור התוכנית, כך שלעתים ההיטל עשוי להיות יותר גבוה מפעולת ההשבחה.


 

בכל מקרה חשוב לפנות לקבלת ייעוץ מקצועי של איש מקצוע – עו"ד הסכמי מכר במרכז, עורך דין חברות בתל אביב או עו"ד מיסוי מקרקעין, טרם נקיטת כל הליך.
 

לפגישת ייעוץ
072-33-80-837
מלאו פרטיכם
ונחזור אליכם בהקדם:

טלפון
072-33-80-837
כתובת
מדינת היהודים 89 הרצליה
מרכוס 2, ירושלים

 
טלפון
072-33-80-837
כתובת
מדינת היהודים 89 הרצליה
מרכוס 2, ירושלים
לפגישת ייעוץ - 072-33-80-837
מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם: